Schloss Hof – najväší barokový zámok v Rakúsku

6
2229

Aktualizované 22. apríla 2013

Len kúsok za hranicami pri Bratislave leží zámok Schloss Hof, najväčší a najkrajší barokový komplex celej Rakúsko-Uhorskej monarchie. Pri zámku sa na ploche päťdesiatich hektárov rozprestiera terasovitá záhrada s fontánami a tisíckami rôznofarebných kvetov. Zámok je blízko a má čo ponúknuť – to z neho robí dobrý tip na rodinný výlet. Vystavených je tu mnoho dobových exponátov a originálna garbiareň, pálenica, remeselnícke dielne či statok s desiatkami zvierat. Ovečky a oslíky si môžu deti aj pohladiť a povoziť sa na poníkoch.
Počas celej sezóny od apríla do novembra je pre návštevníkov pripravený bohatý sprievodný program,  lákajú najmä letné slávnosti či štvrťročné trhy.

Schloss Hof
©Schloss Hof

Začiatkom 18. storočia dal zámok postaviť vojvodca Rakúsko-uhorskej monarchie princ Eugen Savojský. Ak poznáte sídlo francúzskych kráľov vo Versailles, zrejme hneď uvidíte kde sa inšpiroval architekt Johann von Hildebrandt, ktorý zámok a záhrady navrhol.
Na zámku sa v pravidelne konali veľkolepé zábavy a navštevovala ho i sama cisárovná Mária Terézia. Po smrti Eugena Savojského sa stala novou majiteľkou, zámok prestavala a rozšírila. Neskôr však upadol do zabudnutia a koncom 19. storočia ho cisár František Jozef venoval armáde. V súčasnosti je po rozsiahlej rekonštrukcii a vyzerá tak ako v časoch najväčšej slávy.

V areáli zámku je cukráreň a reštaurácia. Čašníci  obsluhujú v štýlových dobových odevoch. Aj vďaka tomu že je zámok tak blízko časť personálu rozpráva po slovensky. V našom jazyku sú k dispozícii tiež všetky informačné letáky a výklad sprievodcu.

Schloss Hof
© Schloss Hof

Ak sa chystáte na návštevu z Bratislavy autom, môžete využiť hraničný prechod cez Berg. Avšak ak to úroveň hladiny rieky Morava dovolí, návštevu si skúste spestriť prepravou kompou zo Záhorskej Vsi do rakúskej obce Angern. Či je prechod momentálne otvorený zistíte na stránkach stellacentrum.sk. Tento prechod sa dá výborne využiť aj pri výlete na bicykli. Na rakúskej aj slovenskej strane je totiž vybudovaná hustá a hojne využívaná sieť cyklotrás. V septembri 2012 bol otvorený Cyklomost slobody ponad rieku Moravu. Vzdialenosť z Devínskej Novej Vsi k zámku Schloss Hof je tak len necelé dva kilometre.

Stránka zámku v Slovenskom jazyku: http://www.schlosshof.at/cms-sl/

Otváracie hodiny 2013

Zámok, záhrada a statok 25.3. do 3.11.2013 | denne 10 – 18 hod.
Reštaurácia „Zum Weissen Pfau“ denne 10 – 18 hod. | teplá kuchyňa od 11 hod.
Cukráreň „Princ Eugen“ denne 10 – 18 hod.
Obchod Kontor na statku denne 10.30 – 18 hod.
Zámocký obchod
ut – pia | 11 – 16.30 hod. (máj – september)so, ne, štátny sviatok | 10.45 – 17.30 hod.
 Vstup cez východnú bránu každú so, ne a počas štátnych sviatkov (SK, AT) | 10 – 17 hod.
 Jazdy na kočoch
štv – ne | 14 – 16 hod. |  3,- €

Vstupenky 2013

Denná vstupenka na veľkonočné & vianočné trhy
Denné vstupenky | 25.3.-3.11.2013
Dospelí: 5,- €
Deti (6-15 rokov): 1,- €
Rodiny (2 dospelí, max. 3 deti):  10,- €Dospelí: 12,- €
Deti a mládež 6–18 rokov:  8,- €
Deti do 6 rokov: zdarma
Rodinná vstupenka (2 dospelí a max. 3 deti): 32,- €
Skupiny
od 20 osôb každá 10. vstupenka zdarma
Prehliadky
3,- €/ os.
Audio-sprievodca záhradným parkom 3,- €/ os. (v slovenskom, nemeckom a anglickom jazyku)
Sezónne vstupenky
Dospelí: 29,- €
deti a mládež 6–18 rokov: 19,- €

 

Majitelia sezónnych vstupeniek si môžu užívať zdarma vstup do zámockého areálu, reštaurácie a cukrárne, na veľkonočné a vianočné trhy ako aj na mnohé podujatia – s výnimkou špeciálnych podujatí. Okrem toho môžu využiť zľavu 5% na konzumáciu v reštaurácii „Zum Weissen Pfau“.
Telefonické rezervácie sezónnych vstupeniek na čísle +43 (0)2285 20 000 alebo e-mailom.

NÖ CARD – Dolnorakúska karta sa dá zakúpiť a predĺžiť v hlavnej pokladni a platí ako vstupenka na jednodňovú návštevu zámku Schloss Hof od 23. marca do 3. novembra 2013. Neplatí ako vstupenka na vianočné trhy 2013.

 

Psy nemajú na zámok Schloss Hof povolený vstup, výnimkou sú veľkonočné a vianočné trhy.
Ďakujeme Vám za porozumenie.