Zámok Niederweiden –  „Poľovačka & voľný čas“

2

Lovecký zámoček otvára svoje brány

Zámok Niederweiden, nachádzajúci sa na Moravskom poli v spolkovej krajine Dolné Rakúsko, si nechal postaviť ako lovecký zámoček gróf Starhemberg a stavbou poveril architekta Fischera von Erlacha. Všetci jeho ďalší majitelia ako princ Eugen Savojský, František Štefan i Mária Terézia si cenili úrodnosť tohto regiónu, ktorý navyše oplýval rozsiahlymi loveckými revírmi. Hoci František Jozef preferoval oblasť v okolí Bad Ischl, žiadne miesto sa nehodí viac na prezentáciu témy „ Poľovačka & voľný čas“ ako architektonický klenot akým je zámok Niederweiden, v ktorom sa nachádza originálne zariadená lovecká kuchyňa.

Rodinná vášeň

Už od ranej mladosti Františka Jozefa popri vojenskej vášni fascinovala najmä jazda na koni a poľovačka. Demonštrovanie moci nad životom a smrťou sa považovalo za klasický pôžitok šľachty. Dynastia Habsburgovcov po stáročia holdovala práve loveckému športu. Legendárnymi lovcami boli korunný princ Rudolf alebo následník trónu František Ferdinand. František Jozef počas svojho dlhého života skolil množstvo zveri a zanechal tak veľkú zbierku trofejí.

Niederweiden 7 (c) SKB Martina Siebenhandl

 

Revír

Výstava „Poľovačka & voľný čas“ ponúka aj zaujímavý prierez dlhými dejinami habsburskej loveckej vášne. Vďaka netradičným loveckým pomôckam priblíži objavenie oblasti Salzkammergut a Bad Ischl s priľahlými loveckými revírmi.

Niederweiden 3 (c) SKB Martina Siebenhandl

Každý výstrel má svoj zmysel

Expozícia na zámku Niederweiden prinesie aj odpovede na otázky, aký bol politický význam loveckých spoločností a akú úlohu zohrávali v spoločenskom živote šľachty. Výstava prebieha od 16.3 do 27.11.2016. Slovenským návštevníkom je k dispozícii audio-sprievodca v slovenčine, vďaka ktorému sa dozvedia množstvo zaujímavých informácií o jednotlivých exponátoch. Preneste sa do obdobia cisára Františka Jozefa a vychutnajte si tú pravú atmosféru poľovačky.

Niederweiden 5 (c) SKB Martina Siebenhandl

Ceny vstupeniek na zámok Niederweiden (vrátane audio-sprievodcu)
Dospelí 9,50 €
Deti 6,00 €
Školské skupiny 4,90 €

Na zámok platí ročná vstupenka zo zámku Schloss Hof
Cesta autom z Bratislavy:

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu