Klagenfurt am Wörthersee – mesto s južanskou atmosférou

0

Klagenfurt am Wörthersee je hlavné mesto spolkovej krajiny Korutánsko a s takmer sto tisíc obyvateľmi aj jej najväčšie. Má ešte jedno naj: je najjužnejším rakúskym mestom. 

Klagenfurt, to je predovšetkým bohatá história. Ostatne niet divu, vznikol už v 13. storočí, hoci o ňom máme doložené prvé zmienky už o storočie skôr. Vtedy bol známy ako trhové mesto a centrum obchodu. Neskôr však bolo potrebné nájsť mestu vhodnejšiu lokalitu. Zakladateľom Klagenfurtu tak ako ho poznáme dnes sa tak stal až syn korutánskeho vojvodu Hermanna von Spanheima, Bernard. Jedným z kľúčových odvetví tunajšej ekonomiky je vďaka pestrým dejinám ktoré za sebou Klagenfurt má tiež cestovný ruch.

Pamiatky v Klagenfurte

Dominantou je Neue Platz, námestie, ktoré svoju súčasnú podobu získalo v roku 2008. Vašej pozornosti tu určite neujde Dračia fontána. Ostatne, toto mýtické zviera sa stalo symbolom celého mesta, a ocitlo sa aj v jeho znaku. A bolo na svojom mieste prvé, sama fontána k nemu pribudla až o niečo neskôr. Ako posledná vznikla socha Herkula. Pôvodná legenda je však o niečo menej romantická, vraj bol srdnatým bojovníkom s mýtickým netvorom prostý obyčajný roľník. Až po smrti okrídleného draka zvaného Lindwurm mohlo mesto vzniknúť.

foto: Wikimedia Commons

Klagenfurt má predovšetkým typickú romantickú atmosféru dávnych čias – o jeho ráz sa postarali hlavne renesanční umelci, ktorí mu dodnes mnohými turistami obdivovanú tvár vtisli behom obnovy po ničivom požiari v šestnástom storočí. Jeho devastujúcim účinkom padli za obeť takmer všetky klagenfurtské pamiatky. Ostatne námestiu dominuje radnica a ani ona sa pôvodne nevymykala renesančnému rázu, až neskôr bola pôsobivá stavba pretvorená v klasickom duchu. Keby vám samotné námestie nestačilo, zastavte sa tu v novembri. Prečo? Miestni sú nesmierne hrdí na svoju predvianočnú atrakciu: slávne trhy.

Pozoruhodný je aj kostol sv. Egídia, ktorý sa nachádza od Starého námestia na sever. Z akého dôvodu sa o ňom zmieňujeme? Jeho veža je tou najväčšou v Korutánsku, takže odtiaľto budete mať celý Klagenfurt ako na dlani.

Nové námestie je ulicou Kramergasse spojené s tým Starým. Ešte než k nemu dorazíte, všimnete si určite sochy podivného mužíčka vylievajúceho vodu. Miestni mu hovoria Wörtherseemandl a vraj stojí za vznikom samotného jazera, keď, nahnevaný na tunajšie hlučné obyvateľstvo, ktoré sa nedokázalo pri bujarej hostine umravniť, zatopil mesto, ktoré tu pôvodne stávalo. A tak údajne vzniklo slávne Wörthersee.

Aj tu je jednou z kľúčových stavieb radnica, ktorá nesie názov podľa námestia tiež Stará. Vznikla už v sedemnástom storočí. Druhou významnou pamiatkou na tomto mieste je morový stĺp, pôvodne drevený. To, že je tunajší, vlastne nie je tak úplne presné, na svojej súčasnej pozícií je totiž až od roku 1965.

Milovníci pamätihodností by rozhodne nemali vynechať Zemský dom čiže Landhaus. Ide o miesto, kde zasadá korutánska krajinská vláda a ktoré láka na slávnu Erbovnú sálu, ktorej autorom je J. F. Frommiler. Sú tu jednak vytvorené erby korutánskych krajinských stavov a jednak si všimnete pozoruhodných fresiek na strope. A pôvodne by ste priamo oproti tejto stavbe našli už menovaný morový stĺp, než sa teda presťahoval na Nové námestie.

Jazero Wörthersee a športové aktivity i relaxácia

Mestu dalo jeho názov a je s ním neodmysliteľne späté. Ide o vôbec piate najväčšie jazero v celej krajine. Charakteristické je predovšetkým pre pramene, ktoré ovplyvňujú teplotu vody – až na lákavých dvadsať sedem stupňov Celzia, čo z neho robí najteplejšie kúpeľné jazero v Alpách. Tomu napokon zodpovedajú aj hŕby turistov ktorí sa ubytovávajú v tunajších hoteloch.

Dnes je už Wörthersee s mestom spojené vodným kanálom, ktorý sa volá Lendkanal. Ak by vás omrzeli “obyčajné” brehy, môžete sa aj po ňom zviesť v lete na lodi. V zime zase ľadovú plochu jazera využívajú fanúšikovia korčuľovania. Baviť sa budú aj milovníci ďalšieho druhu aktívneho vyžitia: Ponúka sa napríklad osvetlený bežecký chodník pre polmaratón. Známy je aj klagenfurtský hokejový tím, z menej populárnych športov tu má svojich priaznivcov americký futbal. Tiež tu získalo tradíciu hranie beach volejbalu a vytiahnuť môžete aj bicykle: Okolo jazera je viac než 130 kilometrov cyklotrás. Pre zástancov menej adrenalínových aktivít máme ešte jeden nápad: golfové ihriská. A až si budete chcieť naozaj oddýchnuť, zamierte jednoducho na miestnu pláž. Ostatne pôvabná atmosféra lákala k odpočinku dokonca aj slávnych, a to nielen Rakúšanov – napríklad aj nemeckého skladateľa Johannesa Brahmsa. Zlákať vás môžu tiež rady obchodíkov i kaviarne alebo napríklad vyrazte za umením do kina či do divadla.

Niečo nielen pre milovníkov športu, ale tiež kultúry

Zabudnúť by sme nemali aspoň na jedného významného rodáka. Je ním literárny velikán Robert Musil, autor monumentálneho románu Muž bez vlastností, ktorým je stavaný po boku takých mien svetovej literatúry ako James Joyce alebo Marcel Proust. Na počesť ďalšej slávnej zástupkyne literárneho sveta –  Ingeborg Bachmann sa tu pravidelne usporadúva prestížna literárna súťaž.

Minimundus, zábava nielen pre deti

Na východnom brehu jazera zaujme i dospelých atrakcia menom Minimundus. O čo ide? Zobrazuje miniatúry stavieb, ale tiež ukážky dopravnej techniky atď. Modely sú v merítku 1:25 a je ich viac ako sto sedemdesiat. Absolútnu vernosť, ak to bolo možné, tvorcovia zachovali tiež použitím originálnych materiálov. Nájdeme tu ukážky z viac než štyridsiatich rôznych krajín a nemôže samozrejme chýbať ani Česká republika. A bonus: Návštevou podporíte dobrú vec. Zisk ide totiž potrebným, či sa to týka detí alebo rodín.

Najvýhodnejšie ubytovanie v KlagenfurteBooking.com

Mapa

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu