Predĺžený víkend v Grazi a okolí

0

Turisticky atraktívne mesto Graz sa v roku 2003 stalo hlavným mestom európskej kultúry, ale už v roku 1999 bolo zapísané so svojim historickým jadrom na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je hlavným mestom regiónu Štajersko a žije v ňom takmer tristo tisíc obyvateľov.

Schlossberg (c) Graz Tourismus - Harry Schiffer
Schlossberg (c) Graz Tourismus – Harry Schiffer

Dejiny sa tu začali písať už za čias starých Rimanov ktorí toto miesto osídlili ako prví, značného rozkvetu sa dočkalo za éry Habsburgovcov.

Na prvý pohľad návštevníkov uchváti tunajšia dominanta zámok Schloßberg postavený na skale, ktorá sa čnie nad vrcholom rieky Mury a dotvára charakteristickú tvár mesta spolu s neprehliadnuteľným symbolom Grazu – Hodinovou vežou. Má iba necelých tridsať metrov a jej dnešná podoba pochádza zo šestnásteho storočia. Bola postavená však o tristo rokov skôr a je tak trochu netradičná. Najprv totiž mala iba hodinovú ručičku, minútová pribudla až neskôr. Neslúžila len ako ukazovateľ času ale aj ako miesto, z ktorého sa signalizoval požiar.

Miestny zámok, neskôr prebudovaný v gotickom a neskôr v renesančnom štýle sa môže pochváliť aj nádherným gotickým schodiskom z 15. soročia s komplikovanou konštrukciou, ktorému sa hovorí Schodisko zbratania. Z výšin sa presuňme na zem. Centrum mesta dnes tvorí Hauptplatz, hlavné námestie s radnicou. Na začiatku renesančné, no v 19. storočí upravené do klasicistickej podoby.

Hauptplatz luegghaus jpg (c) Graz Tourismus - Hans Wiesenhofer
Hauptplatz luegghaus jpg (c) Graz Tourismus – Hans Wiesenhofer

Mesto má však aj iné, známejšie námestie –  Glockenspielplatz, doslovne Námestie zvonkohry. Jej tóny tu prvýkrát zneli už v roku 1905. Predstavenie ktoré obsahuje aj figúrku tancujúceho hospodára a gazdinky pobaví celú rodinu.

Glockenspiel (c) Graz Tourismus - Harry Schiffer

Turisticky atraktívna je však aj západná časť mesta. Zámok Eggenberg je najvýznamnejším zámockým komplexom celého Štajerska. V 17. storočí ho dal vybudovať knieža a cisársky miestodržiteľ Hans Ulrich von Eggenberg. Za realizáciou stojí dvorný architekt Giovanni Pietro de Pomis, ktorý ho navrhol v barokovom duchu podľa španielskeho vzoru a stavba má predstavovať alegóriu vesmíru. Zaujímavé sú predovšetkým interiéry so svojou nádhernou maliarskou výzdobou, v ktorej sa odráža rovnaká téma.

schloss eggenberg 6 jpg (c) Graz Tourismus - Harry Schiffer (1)
Sschloss eggenberg 6 jpg (c) Graz Tourismus – Harry Schiffer

Historicky zaujímavé je aj okolie mesta

Keby ste svoje deti alebo seba chceli vziať za trochu iným druhom poznania rakúskych dejín, nezabudnite pri výlete do Grazu navštíviť asi pätnásť kilometrov vzdialený skanzen Stübing, ktorý patrí do top desiatich najväčších v Európe. Poučenie sa vám dostane vrchovatou mierou, dokumentuje totiž šesťsto rokov tunajšieho života.

Freilichtmuseum Stubing (c) Region Graz - Tom Lamm
Freilichtmuseum Stubing (c) Region Graz – Tom Lamm

Tradičným cieľom výletníkov je aj neďaleký Mariazell, významné pútnické miesto už od 13. storočia. Pozoruhodná je tunajšia bazilika Narodenia Panny Márie ktorej vznik môžeme datovať do trinásteho storočia. Očarí vás aj nádherná príroda, prechádzkou sa dá ísť okolo približne osem kilometrov vzdialených vodopádov Marienfall a po visutom moste aj suchou nohou cez rieku Salza, obľúbenou medzi vodákmi najmä splavom na rafte. Ak vám bude počasie priať môžete vyraziť až k tiesňave Palfau  nádhernou divokou prírodou a päticou vodopádov.

Palfau

Podobnú obľubu si medzi pútnikmi získalo aj mesto Bärnbach. Dnešným zvedavcom ponúkne kostol svätej Barbory, prestavaný podľa návrhov Friedensreicha Hundertwassera. Stavba je mimoriadna predovšetkým svojou výzdobou, treba pôsobivými mozaikami na stenách.

Za poznaním i za oddychom

Už máte toho všetkého vzdelávania dosť? Vezmeme vás i za relaxáciou. Začneme v obci Kitzeck im Sausal v južnom Štajersku. Nájdete ju vo svahoch, ktoré sú pokryté najvyššie položenými vinicami v Rakúsku. Nemôže teda chýbať múzeum vinárstva a pretože sme vám sľúbili, že tu toho poznania zase toľko nebude, pozývame vás v tejto vinárskej Mekke aj na nevyhnutnú ochutnávku.

Kitzeck im Sausal (c) Christian Lipp
Kitzeck im Sausal (c) Christian Lipp

A to nie je všetko. Bad Blumau je síce trochu bokom, ale určite stojí za návštevu. Kúpeľný komplex je tiež dielom už spomínaného Friedensreicha Hundertwassera. Ak poznáte viedenský Hundertwasserhaus, tak už viete, čo vás čaká. Pre trochu excentrickú tvorbu rakúskeho architekta je úplne typická absencia pravých uhlov a priamok a pestrá farebnosť ktorá sa prejavila aj tu.

 

Môžete sa tu navyše vykúpať v termálnych kúpeľoch napájaných silne mineralizovanými prameňmi. A nie sú to rozhodne jediné ktorými sa Štajersko pyšní. Už sto sedemdesiat päť rokov sa využívajú tiež liečebné účinky tých v Bad Gleichenberg. St. Radegund sa oproti tomu oplatí navštíviť predovšetkým v zime, táto oblasť je totiž hlavne rajom lyžiarov. Keď sa vrátite z výletu na vyhliadkový vrh Schöckl, kam vás dovezie lanovka alebo z prechádzky panoramatickú chodníkom, nezabudnite zavítať do tunajších klimatických kúpeľov.

Prírodné pozoruhodnosti Štajerska

A na záver si dáme ešte prírodné perličky. Tunajšia Lurgrotte je najrozsiahlejšou kvapľovou jaskyňou v Rakúsku. Leží asi dvadsať kilometrov od Grazu a jej najväčší miestny kvapeľ meria úctyhodných trinásť metrov. Jaskýňou preteká riečka Lurbach a môžete sa tak pokochať aj mnohými vodopádmi.

lurgrotte 8 jpg (c) Region Graz - Hans Wiesenhofer

Inou atraktívnou lokalitou je známa Bärenschützklamm – Medvedia tiesňava. Môžete byť bez obáv, v kamenistej rokline žiadne medvede nestretnete. Nikto netuší, kde tiesňavaprišla k svojmu menu. Pravdepodobne prišlo ku skomoleniu iného slovanského výrazu.

Ubytovanie v Grazi a okolí

Porovnajte ceny hotelov a penziónov v Grazi a okolí v spolupráci s portálom Booking.com:
[btn link=“http://www.booking.com/city/at/graz.html?aid=1186739″ color=“skyBlue“ size=“size-m“ target=““]Porovnať ceny ubytovania[/btn]

Cesta autom z Bratislavy

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu