Poznáte obvody Viedne?

0

Viedeň ako hlavné mesto Rakúska a patrí k najväčším metropolám v Európe. Je rozdelené na 23 mestských častí, každá s vlastnými charakteristickými črtami. Spolu tvoria výnimočnú kombináciu, ktorá poskytuje jedinečný a nezabudnuteľný zážitok pre návštevníkov i obyvateľov.

Prvý okres je centrom Viedne. Kedysi to bola časť starého mesta, ktorá bola obklopená mestskými hradbami. Preto sa v 1. obvode dodnes nachádzajú niektoré z najdôležitejších viedenských pamiatok. Obvody 2 až 9 sú zoradené v smere hodinových ručičiek okolo 1. okresu a spolu s 1. obvodom sú najobľúbenejšími miestami na návštevu počas dovolenky v meste.

Viedeň - obvody

1. obvod: Innere Stadt (Vnútorné mesto)

Srdce cisárskeho mesta bije v 1. štvrti. Ten predstavuje pôvodnú Viedeň a kedysi bol obklopený mestskými hradbami. Nie je prekvapením, že historický obvod, ktorý je spolu s centrom mesta súčasťou svetového dedičstva UNESCO, ponúka najviac pamiatok, múzeí a pamätihodností.

Viedeň - Innere Stadt
Viedeň – Innere Stadt

2. obvod: Leopoldstadt

Tento okres pomenovaný po Leopoldovi I. sa nachádza medzi Dunajským kanálom a Dunajom. Na východe susedí s vnútorným mestom. Spolu s Praterom a Augarten sa v tejto štvrti nachádzajú dve zelené pľúca. Vrcholom je určite známy zábavný park Wurstelprater s ruským kolesom. Nachádza sa tu aj výstavisko. Vzhľadom na blízkosť 1. obvodu sa sem dá rýchlo dostať k mnohým pamiatkam.

Prater
Prater

3. obvod: Landstraße

Landstraße leží juhovýchodne od 1. okresu a historicky siaha až do doby bronzovej. Dominantou štvrte je majestátny barokový palác Belvedere s nádhernou palácovou záhradou. Medzi ďalšie pamiatky patrí Hundertwasserhaus, Viedenská koncertná sieň a Botanická záhrada. Návštevníci oceňujú aj množstvo zelených plôch a centrálnu polohu štvrte.

4. obvod: Wieden

Štvrtý obvod sa považuje za najstaršie predmestie Viedne. Wieden obklopuje centrum mesta na severovýchode, a preto sa doň dá rýchlo dostať. Jeho dominantou je barokový kostol Karlskirche. Štvrť, ktorá je obľúbená najmä medzi mladými ľuďmi a umelcami, láka pôvabnými barmi, galériami a originálnymi obchodmi. Ako všade vo štvrtiach 2 až 9, aj tu platí odporúčanie pre hotely: čím bližšie k centru, tým lepšie.

5. obvod: Margareten

Margareten, južne od centra mesta, zaujme zmesou robotníckych a módnych štvrtí s multikultúrnou atmosférou. Táto štvrť je známa predovšetkým ako domov mnohých známych viedenských osobností, vrátane Falca a Bruna Kreisky. Za pozornosť stojí ulica Margaretenstraße s námestím Margaretenplatz, kde sa radia hip-hoperské obchody a rozmanitá reštauračná scéna.

6. obvod: Mariahilf

Viedenská štvrť Mariahilf ponúka množstvo možností na nákupy a nočný život. Táto živá štvrť s nákupnou ulicou Mariahilferstraße je najznámejšou nákupnou ulicou vo Viedni. Medzi ďalšie pamiatky patrí slávny trh Naschmarkt, kostol Mariahilfer a Dom mora. Štvrť susedí s 1. okresom na juhozápade.

Mariahilferstrasse
Mariahilferstrasse

7. obvod: Neubau

Moderný nádych Viedne objavíte v Neubau. Táto moderná štvrť, ktorá sa nachádza východne od centra mesta, je známa svojou alternatívnou atmosférou. Viedenská hipsterská štvrť ponúka množstvo módnych kaviarní, barov, concept stores a galérií. Vďaka štvrti Museumsquartier si tu prídu na svoje aj milovníci kultúry. V pešej vzdialenosti sa nachádza aj trh Naschmarkt a nákupná ulica Mariahilferstraße.

9. obvod: Josefstadt

Josefstadt, severozápadne od centra mesta, je rozlohou najmenšou štvrťou Viedne. Štvrť pomenovaná po cisárovi Jozefovi I. poteší množstvom malých uličiek a dvorov, ako aj pokojnou meštianskou atmosférou. Predovšetkým bohatá kultúrna ponuka, ako sú múzeá, kabarety, divadlá na dvore a najmenšie divadlo na svete, dáva vyniknúť tejto pôvabnej štvrti.

9. obvod: Alsergrund

Deviaty obvod obklopuje centrum mesta na severe. Rovnako ako jeho menší sused, aj Alsergrund patrí medzi pokojné viedenské štvrte strednej triedy. Okrem Volksoper je štvrť známa aj kostolom Votivkirche, Narrenturm a Múzeom Sigmunda Freuda. Za pozornosť stoja aj štvrte Strudelhofstiege a Servitenviertel, ktoré lákajú návštevníkov historickými budovami a mnohotvárnou gastronomickou scénou.

10. obvod: Favoriten

Desiaty okres patrí k menej turistickým okresom Viedne. Ponúka zaujímavosti ako Therme Wien a Amalienbad. Favoriten je známy najmä vďaka hlavnej viedenskej železničnej stanici, vďaka čomu je zaujímavý najmä pre cestujúcich vlakom. Vrcholom je však Böhmischer Prater (doslova Český Prater) , zábavný park, ktorý sľubuje zábavu, oddych a rozptýlenie.

Favoriten
Favoriten

11. obvod: Simmering

Jedenásty okres na juhovýchode Viedne je známy slávnym viedenským centrálnym cintorínom. Nachádza sa tu aj Gasometer a cintorín bezmenných. Okrajová štvrť sa považuje za klasickú robotnícku a priemyselnú štvrť. Herderpark s rozlohou 42 600 m² ponúka nádherné miesto na oddych.

12. obvod: Meidling

Odľahlá štvrť Meidling ponúka čistú rozmanitosť. Dvanásty okres s dvoma zámkami, Schloss Hetzendorf a Schloss Atzgersdorf, vyžaruje cisársku habsburskú atmosféru. Zároveň patrí medzi typické viedenské robotnícke štvrte a je charakteristický migračnými tokmi. Cez Meidling prechádza aj úpätie pohoria Wienerberge.

13. obvod: Hietzing

Hietzing je svetoznámy vďaka nádhernému zámku Schönbrunn a jeho rozsiahlemu parku. Najstaršia zoologická záhrada Tiergarten Schönbrunn, Lainzer Tiergarten a Hermesvilla patria tiež k najobľúbenejším atrakciám a robia z Hietzingu vyhľadávanú destináciu. Táto okrajová štvrť so svojimi vilami a malebnými parkami patrí medzi exkluzívnejšie obytné štvrte Viedne.

14. obvod: Penzing

Penzing sa nachádza na západe Viedne a je to okres s najväčším počtom lesov. Rozprestiera sa vo Viedenskom lese a pozýva na piknik, turistiku a oddych. Okrem idylických zelených plôch zaujme 14. okres pamiatkami, ako sú Technické múzeum, Fuchsova vila a zámok Laudon.

Technické múzeum
Technické múzeum

15. obvod: Rudolfsheim-Fünfhaus

Rudolfsheim-Fünfhaus je najchudobnejšou štvrťou Viedne. Je známa predovšetkým svojou multikultúrnou atmosférou a pestrou rozmanitosťou. Rovnako rozmanitá ako národy v tejto štvrti je aj gastronomická ponuka. Za zmienku stoja Wiener Stadthalle, Meiselmarkt, Lugner-City a Westbahnhof.

16. obvod: Ottakring

Ottakring zaujme svojou kultúrnou rozmanitosťou, moderným gastronomickým prostredím a rozsiahlymi zelenými plochami. 16. štvrť je na vzostupe a v súčasnosti je mimoriadne obľúbená medzi študentmi a mladými rodinami. Je známa pivom Ottakringer, ktoré sa varí v pivovare Ottakringer, námestím Brunnenmarkt, námestím Yppenplatz, zámkom Wilhelminenberg, Jubiläumswarte a Kuffnerovým observatóriom.

17. obvod: Hernals

Viedenský 17. obvod Hernals hraničí na severozápade s Viedenským lesom, a tak ponúka nádherné aktivity v prírode. K najobľúbenejším pamiatkam tohto pokojného vonkajšieho obvodu patrí Schwarzenbergpark, barokový palác Neuwaldegg, Yppenviertel, Viedenská snežná manufaktúra a viedenské divadlo Metropol.

18. obvod: Währing

Bohatý Währing presvedčí krásnou architektúrou, idylickými zelenými plochami a hipsterským šarmom. Početné parky ponúkajú nádherné ciele na výlety. Obzvlášť obľúbený je park Türkenschanzpark a odporúča sa aj mystikou inšpirovaný park Sternwartepark.

19. obvod: Döbling

štvrť sa považuje za jednu z najexkluzívnejších obytných štvrtí Viedne. Šľachtická štvrť, známa svojím vinohradníctvom, ponúka množstvo vinární a viníc. Obzvlášť odporúčané sú bývalé predmestia Grinzing a Nussdorf. Vďaka Kahlenbergu a Leopoldsbergu má zelený Döbling aj nádherné rekreačné oblasti.

20. obvod: Brigittenau

Viedenská štvrť Brigittenau sa nachádza na ostrove medzi Dunajom a Dunajským kanálom.  O 20. štvrti sa hovorí, že je to štvrť s horúcimi sociálnymi problémami. Po štvrti Rudolfsheim-Fünfhaus je to najchudobnejšia štvrť vo Viedni. Napriek tomu ponúka zaujímavosti, ako je Millenium tower, námestie Brigittaplatz s kostolom Brigity, okresné múzeum a samozrejme Dunajský kanál.

Millenium tower
Millenium tower

21. obvod: Floridsdorf

V 21. okrese Floridsdorf sa stretnete s malebnými vinicami, krištáľovou vodou a vidieckou idylou. Bývalá obec na severe Viedne ponúka niekoľko idylických útočísk s vodným parkom Floridsdorf, Dunajským ostrovom a Starým Dunajom. Vidiecke vinárne sľubujú kulinárske zážitky.

22. obvod: Donaustadt

Najväčším okresom z hľadiska rozlohy je 22. okres na východe Viedne. Dunajské mesto zaujme nielen množstvom zelených oáz, ale aj početnými pamiatkami. Obľúbené rekreačné oblasti sú Alte Donau, Donaupark, Donauinsel a Národný park Donau-Auen. Ďalšími zaujímavosťami sú UNO City, Dunajská veža a najväčšie viedenské nákupné centrum: Donauzentrum.

23. obvod: Liesing

viedenský obvod Liesing je najjužnejším obvodom mesta. Liesing poteší svojich návštevníkov nádhernými zámkami, medzi ktoré patria Liesingský palác, Rodaunský palác a Alterlaa. Zelené predmestie pozýva na turistiku a prechádzky v krásnych lesoch. Za návštevu stojí aj kostol Zur Heiligsten Dreifaltigkeit a múzeum SchokoMuseum Wien.

zdroj: https://viennatouristinformation.com/planen/bezirke/

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu