Ring Tram

2

Prehliadku Viedne nemusíte absolvovať len po svojich. Zaujímavé miesta si môžete prezrieť tiež na kolesách.

Čo je Ring Tram

Električky vo Viedni nájdete jazdiť práve pod označením „Trams“. Klasické električky sú červené a biele, výnimkou je medzi nimi žlté vyhliadkové vozidlo Ring Tram. Žltá električka je určená pre turistov a pravidelne vyráža od Schwedenplatz, kam sa aj vracia. Na zastávku sa najlepšie dostanete metrom, a to linkou U1 alebo U4. Vhodnou voľbou je tiež autobus A2.

Nie je jediná, Viedňou sa preháňajú aj historické električky pochádzajúce z Tramwaymuseum. Konkrétne žltá električka brázdi ulice od roku 2009. Aktuálnym prevádzkovateľom je spoločnosť Vienna Sightseeing Tours.

Ring Tram
©viennapass.com

Celá vyhliadková trasa zaberie cca 25 minút a vedie po okružnom bulvári, podľa ktorého získala Ring Tram aj svoje meno. Takzvaná Ringstraße alebo tiež viedenský Ring je okružná trieda, ktorá vedie okolo Vnútorného mesta vo Viedni. Podľa mnohých sa jedná o najkrajšie bulvár na svete. Súčasne ide teraz aj o dôležitú dopravnú tepnu.

Odkiaľ a za koľko jazdí žltá električka

Za aktuálnu cenu 12 eur (6 eur pre deti do 15 rokov, deti do 3 rokov cestujú bezplatne) si pozriete tá najdôležitejšia miesta centra mesta.

Drobným mínusom pre našinca však je fakt, že prehliadka nebude česky ani slovenské. Výklad ponúka celkom osem jazykov, vrátane špeciálneho komentáre určeného detským poslucháčom. Dozviete sa to najdôležitejšie o známych pamätihodnostiach Viedne.

Električka jazdí denne nepretržite celý rok, a to vždy v čase od 10:00 hod. Prehliadky (či skôr prechádzky) potom trvajú do 17:00 hod. Intervaly žlté električky sú každú polhodinu a celú.

K tomu najzaujímavejšiemu, čo môžete na trase vidieť, patrí napríklad viedenská radnica, tunajšie paláce či budova parlamentu, prípadne štátnej opery.

Ring Tram
©viennapass.com

Ako to funguje

Pohodlne tak môžete absolvovať celú vyhliadkovú trasu bez ohľadu na počasie. Celková kapacita električky je 35 miest. V určitých časoch tak môžu byť všetky obsadená a je pre vás vhodnejšie si lístok vopred rezervovať. Vstupenky sa kupujú pri pokladniach, priamo v električke, prípadne si ich môžete tiež zabezpečiť cez internet so zľavou.

Vnútri električky vás potom čakajú multimediálne LCD monitory a pripojenie ku slúchadlám, z ktorých budete počuť sprievodné slovo. Celkom 31 miest potom disponuje pripojením k slúchadlám. Pôvodne električka fungovala na podobnom princípe ako hop-on hop-off autobusy a zastavovala na vybraných miestach. Dnes už jazdí nepretržite s pevne danou nástupnou a výstupné zastávkou.

Preto sa tiež zhodujú návštevníci, že ak už ste prehliadku absolvovali týmto spôsobom, žltá Ring Tram vám v zásade už ďalší zážitky neprinesie a skôr sa oplatí nájsť si pri návšteve Viedne iné atrakcie.

Odporučiť možno jazdu Ring Tram tým, ktorí chcú v krátkom časovom úseku spoznať to najdôležitejšie z celej Viedne. Niektorí návštevníci, ktorí už cestu absolvovali, preto aj upozorňujú, že výklad je veľmi stručný a obsahuje skutočne len to základné.

Ring Tram
©viennapass.com

Alternatívna trasa bežnou linkou

Zaujímavé tiež je to, že sa v podstate podobná trasa dá absolvovať aj bežnou električkovou linkou, okruhom jazdia konkrétne linky č. 1 a 2. Tie môžete využiť aj čoby dopravu na miesto a prestúpiť na Ring Tram.

Ak sa rozhodnete vyraziť s bežnými električkami, musíte mať na pamäti, že už dnes však neobchádzajú celý Ring ako v minulosti, kedy linka č. 1 jazdila v smere hodinových ručičiek a linka č. 2 v protismere.

Ak chcete okopírovať trasu Ring Tram, musíte na Schwedenplatz prestúpiť z jednej linky na druhú. Samozrejme sa vám ale v bežnej električke nedostane výkladu. Bonusom, kvôli ktorému rad ľudí bežnú linku volí, je však citeľne nižšia cena cestovného a to, že nepotrebujú špeciálny cestovný lístok. Klasická linka jazdí v intervale 5 až 10 minút.

2 KOMENTÁRE

    • Dobrý deň,
      na Ring Tram sa Vienna City Card ani lístok na verejnú dopravu nevzťahuje. Môžete však pri nákupe lístka na Ring Tram predložiť svoju Vienna City Card a môžete dostať zľavu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu