Za nákupmi do Viedne

1

Viedeň je skvelým miestom na nákupy všetkého druhu. Dostanete tu naozaj všetko v neporovnateľne širšom výbere, v často vyššej kvalite za lepšie ceny ako u nás. Od luxusných svetových značiek až po cenovo výhodnejší tovar. Najpopulárnejším artiklom je oblečenie, obuv, kozmetika a bytové doplnky. Mnoho svetoznámych odevných značiek, kozmetických firiem a parfumérií, ktoré tu majú svoje predajne na našom trhu vôbec nepôsobia. Tu ich zoženiete za podobnú cenu ako bežné výrobky z našich predajní . Navyše akciový tovar tu nenájdete len sezónne, ale počas celého roka.
Návštevu mesta si naplánujte tak, aby ste stihli otváracie hodiny. Obchody tu bývajú totiž otvorené v pracovné dni bežne len do šiestej, niektoré do pol ôsmej, v sobotu do piatej. Časť obchodov má vo štvrtok alebo piatok predĺžené otváracie hodiny a väčšina má predĺženú predajnú dobu aj počas adventu. V nedeľu a počas štátnych sviatkov sú všetky obchody zatvorené. Výnimkou sú len obchody na staniciach, letisku, benzínových čerpadlách a obchody so suvenírmi.

Najluxusnejšie obchody sú v uličkách po celom starom meste, na uliciach Kärtner Straße, Graben a Kohlmarkt, teda v oblasti obklopenej okružnou ulicou Ringstraße. Nie je však výnimkou, že rovnaký tovar zoženiete lacnejšie v menej luxusnej lokalite iba kúsok ďalej. Ale aj v tejto lokalite sa dá kúpiť dostupnejší tovar. Najširší výber za najlepšie ceny však nájdete na známej Mariahilferstrasse, kde strávite nákupmi pokojne celý deň. Veľkým zážitkom je aj návšteva niektorého z trhov, napríklad legendárny Naschmarkt. Sami uvidíte, že s tými našimi “vietnamskými” nemajú nič spoločné.

Ak ste prišli do Viedne autom, oplatí sa zaparkovať na niektorom z parkovísk siete Park & Ride ďalej sa po meste pohybovať pešo alebo s pomocou MHD. Do Viedne sa však pohodlne dostanete z rôznych smerov aj vlakom alebo autobusom.

Nakupovať sa oplatí aj vo veľkých nákupných centrách, ktorých Viedeň ponúka niekoľko. Ich veľkou výhodou je že tam nájdete všetko pod jednou strechou. Ak ste autom, netrápite sa parkovaním a nemusíte vláčiť tašky a krabice s topánkami od obchodu k obchodu, ale môžete si ich pohodlne odložiť do auta. Najnavštevovanejšími nákupnými centrami sú Shopping City Süd (SCS), Shopping Center Nord, Gasometer, Huma, Donau Zentrum, Millennium City a Lugner City.

Mariahilfer Straße

Mariahilferstrasse © Österreich Werbung/ Diejun

Najznámejšiu nákupnú ulicu vo Viedni lemuje vyše 350 obchodov po oboch stranách na celej jej dĺžke takmer 4 kilometre.
Svoje zastúpenia tu majú snáď všetky renomované módne značky. Obchody tu však neponúkajú iba oblečenie. Ulica je obľúbeným miestom nákupov šperkov, bižutérie, kozmetiky, elektroniky, nábytku a bytových doplnkov ktoré v takom výbere u nás nezoženiete. A to všetko často za veľmi rozumné ceny. Medzi obchodmi nájdeme aj mnoho typických viedenských kaviarní, reštaurácií a fastfoodov. Zaujímavých ponúk je nekonečné množstvo a nakupovaním tu strávite poľahky celý deň.

Obrovské obchodné domy tu majú C&A, H&M aj Peek&Cloppenburg s neporovnateľne širšou ponukou tovaru ako ju poznáme z našich predajní. Veľké priestory zaberajú značky American Apparel, Benetton, Esprit, Promod, Mango, Zara, bižutéria Claire´s, kozmetika Lush, alebo obľúbený reťazec Forever21.
Topánky si určite vyberiete napríklad v obchodnom dome Humanic, ktorý sa výberom značiek a kvalitou na ten náš veľmi nepodobá, alebo v predajni talianskej značky Geox.

Vo viacpodlažnom obchodnom dome Müller zoženiete výhodne kozmetiku, parfumy a drogistický tovar.
Ak pre krátkosť času hľadáte všetko na jednom mieste, spokojní budete určite vo viacpodlažnom obchodom dome Gerngross, kde kúpite okrem oblečenia, obuvi a bytových doplnkov aj mnoho iného.

Na ulici má svoje sídlo aj legendárny obchod s látkami Komolka. Kvôli veľkému výberu kvalitných látok a doplnkov sem chodia nakupovať ľudia z celého Rakúska.
Ak sa na nákupy chystáte autom, je síce istá šanca že sa vám podarí zaparkovať v okolitých uličkách, ale tieto parkovacie miesta bývajú obsadené už v dopoludňajších hodinách. Ulica spája historické centrum mesta so západnou železničnou stanicou (Westbahnhof) kde je parkovanie jednoduchšie. V sobotu sú obchody otvorené zvyčajne len do 18:00, v nedeľu a sviatky sú zatvorené. Kompletný zoznam obchodov nájdete na stránkach www.mariahilferstrasse.at

Kärtner Straße

Kartnerstrasse, photo by Cha già José on Flickr

Na tejto legendárnej ulici v centre mesta je najvyššia koncentrácia obchodov s luxusným tovarom. Zoženiete tu najmä oblečenie a šperky, porcelán a starožitnosti ale aj kozmetické výrobky, módne doplnky, šperky, a bytové doplnky. Ulica sa ťahá od Stephansdomu až po známy hotel Sacher. Od roku 1973 je pešou zónou, takže vás nebude obťažovať dopravný ruch a môžete si pohodlne vychutnať prechádzku medzi historickými pamiatkami a domami prevažne z 18. storočia.
Svoje hlavné predajne tu majú Armani, Hugo Boss, Cartier, Gucci, Louis Vuitton a Prada. Zastúpené sú však aj značky Bally, Benetton, Burdberry, Calvin Klein, Coccinelle, Esprit, Footlocker, Chanel, Max Mara, Michael Kors, Orsay, Palmers, Polo, Salamander, Schöps, Sisley, Triumph a Wolford.

Nájdeme tu aj veľké obchodné domy H&M, Peek&Cloppenburg a Steffl, ktorý má na prvom poschodí dokonca outlet s cenovo výhodným tovarom. V novom šesťpodlažnom obchodnom dome Peek&Cloppenburg sú zastúpené značky ako Armani, Benetton, Boss Orange, Burberry London, Calvin Klein, Diesel, Furla, Gerry Weber, Jack Wofskin, Marc O’Polo, Polo, Ralph Lauren a Tommy Hilfiger. Za zmienku iste stojí aj obchodný dom House of Beauty známej parfumérie Douglas, alebo obchody rakúskej značky Swarowski.

Nájdeme tu však aj dostupnejší tovar v obchodoch Mango a Zara, veľkú predajňu tu má aj obuv Humanic. Na konci ulice je zastrešená nákupná galéria Ringstraßen-Galerien kde sa dá nakupovať aj za nepriaznivého počasia. Zoznam obchodov nájdete na tomto odkaze.

Graben

Ďalšou známou nákupnou zónou vo viedenskom starom meste je Graben. Popri obchodoch s luxusnými talianskymi značkami ako Bally, Escada, Lacoste, Gerry Weber alebo Stefanel tu sídli najstarší obchod Julius Meinl s vlastnou vyhlásenou kaviarňou. Pasáže a obchodné domy majú v ponuke okrem módy aj bytové doplnky, šperky, porcelán a starožitnosti. Uprostred ulice stojí bohato zdobený 21 metrov vysoký morový stĺp Najsvätejšej trojice z roku 1679. Tesne vedľa je vchod do zrejme najluxusnejších podzemných verejných toaliet vykladaných drevom a mramorom s pozlátenými armatúrami. Zoznam obchodov v oblasti nájdete na tomto odkaze.

Kohlmarkt

Kohlmarkt © Österreich Werbung/ Diejun

V tejto asi najdrahšej uličke sa nakupujú okrem oblečenia taktiež šperky, porcelán a starožitnosti.
Krátka ulička vedúca priamo k zámku Hofburg má tie najluxusnejšie a najdrahšie pasáže, obchodné domy a obchody značiek ako Chanel, Burberry, Luis Vuitton, Armani, Salvatore Feragamo alebo Gucci.

Sídli tu aj bývalá cisárska dvorná cukráreň Demel založená v roku 1785, dnes najväčšia a najdrahšia cukráreň vo Viedni. V roku 1857 sa stal majiteľom Christoph Demel po ktorom nesie meno dodnes. Obsluhujúci personál je oblečený v štýlových čiernych šatách a ponúka výhradne ručne zhotovené výrobky podľa starých receptov. Mnohé z nich si môžete odniesť domov aj v darčekovom balení, pre predstavu za známu 500g Sachertortu dáte vyše 20,- EUR.

Kirchengasse

Malá ulička Kirchengasse v 7. viedenskom obvode ponúka nápadité a štýlové obchody mladého módneho designu a streetwear mimo hlavného prúdu. V obchodoch At First Sight, Common People, Sixxa, Rattlesnake a mnohých iných si určite ulovíte svoj unikátny kúsok od dizajnérov z celého sveta. Ďalšie obchody nájdete na stránkach wien.info

Landstraßer Hauptstraße

Na ulici v treťom mestskom obvode nájdeme obchody s luxusným aj dostupnejším tovarom, podobne ako na známej Kärntner Straße. Nakupovanie spríjemňuje aleja stromov tiahnuca sa ulicou a trhovisko Rochusmarkt s rozmanitými delikatesami. Zoznam obchodov nájdete na tomto odkaze.

Meidling Haupstraße

Na neveľkej nákupnej triede hneď vedľa vlakovej stanice Wien Meidling sú obchody C&A, Deichmann a H&M. Za návštevu stojí však najmä Kleider Bauer, ktorý tu má outlet s oblečením za výhodné ceny. Zoznam obchodov nájdete na tomto odkaze.

Gasometer City

Gasometer City, foto ©gasometer.at

Svoje meno nesie vďaka mestským plynojemom s ktorými je spojená jeho netradičná architektúra. Nákupné stredisko ponúka desiatky obchodov, reštaurácií a kaviarní a zábavné stredisko s 12 kinosálami a koncertnými halami. Okrem týchto verejných priestorov sú tu byty pre 15000 nájomníkov, študentský internát, centrum okresnej nemocenskej pokladne a mestský archív mesta Viedeň.
Oficiálne stránky: www.gasometer.at

Millenium City

Komplex budov na brehu Dunaja v blízkosti umelého ostrova Donauinsel so stovkami obchodov, kaviarní a reštaurácií, rovnako vyhľadávaná destinácia pre nákupy všetkého druhu.
Oficiálne stránky: www.millennium-city.at

Donauzentrum

Asi najznámejšie a najvyhľadávanejšie nákupné centrum vo Viedni. Posledné významné rozširovanie prebehlo v roku 2010 a centrum sa stále prispôsobuje potrebám svojich zákazníkov.
Oficiálne stránky: www.donauzentrum.at

Fischapark

Nákupné centrum Fischapark vo Wiener Neustadt momentálne rozširuje kapacitu na dvojnásobok, dokončenie je plánované na jeseň 2013. Zo súčasných 21000m2 a 46 obchodov sa plocha zdvojnásobí na vyše 40000m2. Parkovanie je zadarmo.
Oficiálne stránky: www.fischapark.at

Shopping City Süd

Nákupné centrum Shopping City Süd na okraju Viedne je zrejme najobľúbenejšou nákupnou destináciou nielen miestnych ale aj našincov. Nielen kvôli bezproblémovému príjazdu k centru, množstva voľných bezplatných parkovacích miest ale aj pre vyše 330 obchodov. Toto druhé najväčšie nákupné centrum v Európe ponúka pod jednou strechou na dĺžke vyše 1,5 kilometra výber všetkých druhov tovaru rôznych cenových kategórií. Akcie v Shopping City Süd bývajú často výhodnejšie ako u nás, oplatí sa kúpiť najmä oblečenie, topánky, doplnky a šperky. Zľavy bývajú často výrazné aj mimo sezónny výpredaj, napríklad pred Vianocami.

Súčasťou centra je aj obchodný dom IKEA. Je tam síce zväčša rovnaký tovar ako u nás, ale často s nižšími cenami. Z Viedne sem premáva 2x za hodinu autobus z konečnej stanice Siebenhirten linky metra U6.
Viac informácií nájdete na stránkach nákupného centra www.scs.at. na stránkach je aj link na vlastnú aplikáciu pre telefóny Apple alebo Android.

Shopping Center Nord

Podobné, ale menšie nákupné centrum nájdete aj na severnom okraji Viedne. Obchody aj parkovisko sú na krytej ploche.
Oficiálne stránky: www.scn.at

 

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu