Braunsberg – vrch s keltskou rozhľadňou hneď za hranicami

0

Na začiatku obce Hainburg and der Donau stojí skalnatý kopec, z ktorého je výhľad do širokého okolia. Aj preto je obľúbeným cieľom kratších výletov.
Z Bratislavy je možné sa ku kúpalisku dostať linkou Slovak Lines, ktorá premáva pravidelne spod Mosta SNP, Einsteinovej ulice  a autobusovej stanice Nivy v pracovné dni, víkendy aj sviatky. Hore sa dá vyjsť aj pohodlne autom, na vrchole je veľké parkovisko. V zime je však táto cesta zatvorená a hore sa dostanete iba po vlastných nohách.

Ak sa rozhodnete ísť peši, za kúpaliskom začína turistický chodník po červenej značke. Prevýšenie je 231 metrov a trasa trvá približne hodinu.
Hora Braunsberg so svojimi 376 metrami bola jednou z troch keltských hradísk. Spolu s Bratislavským a Devínskym hradom tvorili takzvanú Uhorskú bránu. Na kopci je časť zrekonštruovanej palisády a strážna veža, ktorú pred 2000 rokmi posavil keltský kmeň Bójov.

Výhľady sú úchvatné – vidíme celé mesto Hainburg ako na dlani, hrad Hainburg, Bratislavu, Devínku kobylu, zámok Schloss Hof a národný park Donau-Auen. Za dobrej viditeľnosti je na obzore črtá aj začiatok álp.

Pri troche šťastia na kopci stretnete pasúce sa kone.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu